Sparčiai tobulėjančios medicinos technologijos leidžia gydytojams vis tiksliau ir anksčiau nustatyti įvairius sveikatos sutrikimus bei taikyti efektyvesnį gydymą pacientams. Viena iš tokių naujovių yra oftalmologijoje naudojamas optinės koherentinės tomografijos (OKT) aparatas, kardinaliai pakeitęs įvairių sveikatos būklių diagnozavimo ir stebėjimo metodus. Kviečiame jus artimiau susipažinti su šia technologija bei jos pritaikymo pacientams galimybėmis.
Dažniausios akių sveikatos problemos pagal amžių
Su regėjimo sutrikimais susiduria įvairaus amžiaus asmenys, o specifinės akių ligos gali pasireikšti tam tikrais gyvenimo etapais. Jaunus žmones dažniau vargina tokios problemos, kaip trumparegystė, astigmatizmas, sausų akių sindromas, astenopatija, arba akių nuovargis. Pastarajam itin didelę įtaką turi pakitęs gyvenimo būdas, kai daug laiko praleidžiama prie ekranų ir akys nespėja pailsėti nuo patiriamos įtampos. Dėl šios priežasties atsiranda ir naujų akių ligų, tokių, kaip, pavyzdžiui, skaitmeninė akių įtampa arba kompiuterinis regos sindromas.
Dažnesnės vyresnių žmonių akių ligos – katarakta, glaukoma, amžinė geltonosios dėmės degeneracija. Apie 45–50 metus ima rastis fiziologinių akies lęšiuko pakitimų: vystosi presbiopija (vadinamoji senatvinė toliaregystė, amžinė toliaregystė), katarakta. Tam tikrais atvejais susiduriama ir su rimtesnėmis regėjimo problemomis: glaukoma, stiklakūnio, tinklainės ligos, kurių rizika itin padidėja sergant cukralige, hipertonine liga, – tai akių ligos, kurias labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti – paaiškina gydytoja oftalmologė Inga Vislavičienė.

Jauniems žmonėms įprastai yra galimybė valdyti akių sveikatos būklę naudojant drėkinamuosius lašus, nešiojant akinius ar kontaktinius lęšius, o vyresnio amžiaus pacientams taikant šias regos korekcijos priemones, rezultatai ne visada gali būti efektyvūs. Tokiais atvejais oftalmologui tenka ieškoti gilesnių regėjimo sutrikimo priežasčių ir imtis atitinkamų priemonių. Ir būtent moderni diagnostikos aparatūra gali padėti rasti jų ankstyvųjų užuomazgų. Kuo giliau ištirsime akį, tuo didesnė galimybė užkirsti kelią rimtoms akių ligoms arba, jas diagnozavus, imti efektyviai gydyti – sako Pilėų klinikos gydytoja oftolmologė Inga Vislavičienė.
Šiuolaikinio oftalmologo rankose – moderni diagnostikos įranga
Oftalmologija apima nemažai skirtingų regos sistemos būklių ir visoms joms nustatyti pasitelkiama įvairi diagnostinė įranga. Kone kiekvienas pas oftalmologą apsilankęs pacientas žino, kas yra regėjimo patikra projektoriumi su raidine, skaitine paveikslų lentele ar akių dugno apžiūra. Tačiau su rimtesnių akių ligų tyrimo galimybėmis susiduria ne kiekvienas. Vienas iš nepamainomų pagalbinių oftalmologo instrumentų tokiems tyrimams atlikti yra optinis koherentinis tomografas (angl. Optical Coherence Tomography, OCT).

Optinė koherentinė tomografija (OKT) yra neinvazinis giluminio akies vaizdo gavimo būdas, naudojant lazerių bangas. Ši moderni technologija suteikia gydytojams itin detalią, didelės raiškos akių vidaus struktūrų vizualizaciją. Kuo šis būdas skiriasi nuo apžiūros plyšine lempa? Lazerio spindulys leidžia pamatyti gilesnius sluoksnius, net iki kraujagyslių. Taip pat šiuo tyrimu įvertinamas ir tiksliai išmatuojamas regos nervo diskas, tinklainės sluoksniai, jų storis, galima ištirti ir priekinį akies segmentą, t .y. rageną ir rainelę. Turėdami tokį vaizdą pasluoksniui, gydytojai gali anksti pastebėti net ir mažiausius pakitimus ar jų užuomazgas bei užkirsti kelią ligos progresavimui.
Greitas ir pažangus būdas užkirsti kelią akių ligoms
Atsiradus optinei koherentinei tomografijai (OKT), oftalmologijos sritis negrįžtamai pasikeitė. Ši technologija tapo nepakeičiama priemone diagnozuojant bei gydant įvairias, net ir pačias rimčiausias, akių ligas.
Tomografas leidžia nuodugniai ištirti tinklainę, o tinklainę gali pažeisti daug ligų: įgimtos – geltonosios dėmės distrofija, pigmentinis retinitas, įgytos – amžinė geltonosios dėmės degeneracija, patologinė trumparegystė. Čia vėlgi labai svarbi ankstyvoji diagnostika. Yra įvairių tinklainės kraujagyslių ligų, kaip venų trombozė, kuri pažeidžia tinklainės sluoksnius. OKT tyrimas parodo, kiek giliai pažeista tinklainė, kokį gydymo metodą galima parinkti.

Taip pat OKT yra naudingas glaukomos nustatymui bei gydymui. Sergant glaukoma atrofuojasi (nyksta) regos nervo sluoksniai. Tyrimo metu pasluoksniui nuskenuojamas regos nervas – nustatoma, kokio storio yra kiekvienas sluoksnis, tad gydytojas gali matyti, ar jie plonėja, kaip greitai tai vyksta ir pan.

Dar viena labai svarbi OKT funkcija – angiografija arba kitaip galimybė ištirti kraujotaką. Paprastai ji tiriama leidžiant kontrastinį tirpalą į kraujagysles. OKT aparatas gali atlikti neinvazinį kraujagyslių tyrimą – lazerio spindulys fiksuoja šviesos atspindį nuo judančių eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) paviršiaus, todėl itin tiksliai pavaizduoja kraujagysles. Ir nors šis būdas nėra toks tikslus, kaip tyrimas kontrasto principu, tačiau taip pat suteikia itin daug informacijos. Pavyzdžiui, OKT itin naudingas siekiant įvertinti cukrino diabeto sukeltas akių komplikacijas.
Galimybės išsitirti OKT aparatu Pilėnų klinikoje
Pilėnų klinikos oftalmologai glaudžiai bendradarbiauja su šeimos gydytojais, su kuriais pacientai dažnai pasidalina apie savo regėjimo sutrikimus. Šeimos gydytojas, žinodamas mūsų diagnostikos galimybes, gali siųsti pacientą OKT tyrimui. Be to, jį galime atlikti ir mokamai, be šeimos gydytojo siuntimo.
Nerimauti prieš OKT apžiūrą visai nereikėtų. Tai – neilga procedūra, trunkanti 10–15 minučių. Tyrimas atliekamas sėdint, kaktą priglaudus prie tomografo lanko. Pacientas turi sukoncentruoti žvilgsnį į aparate matomą objektą, akis nėra liečiama ir žmogus nepatiria jokio diskomforto.
Registruokitės oftalmologo konsultacijai ir / ar OKT tyrimui jau dabar!
Registracija telefonu: 8-37 330088; 8-37 337455