Ar jaučiate artėjantį pavasarį? Jau netrukus mėgausimės saulės spinduliais, dažniau leisime laiką gamtoje! Vis dėlto, retas iš mūsų pagalvoja apie šiltuoju metų laiku sveikatai gresiančius pavojus. Erkinis encefalitas – viena pavojingiausių centrinės nervinės sistemos ligų. Pilėnų klinikos bendrosios praktikos slaugytoja Violeta Paplauskienė dalijasi, ką reikėtų žinoti apie šį susirgimą ir jo prevenciją.

Priešas, sutinkamas ne tik gamtoje
Erkės – kraujasiurbiai, galintys gyvūnams ar žmonėms pernešti užkrečiamųjų ligų sukėlėjus: virusus ir bakterijas. Lietuvoje dažniausios erkių platinamos ligos yra Laimo liga ir erkinis encefalitas – jomis užsikrečiama į odą įsisiurbus infekuotai erkei (encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant nevirintą karvių arba ožkų pieną).
Pilėnų klinikos specialistė informuoja, kad „įprastai erkės atsibunda, kai dirvožemis įšyla iki 5 °C, maždaug ankstyvą pavasarį, tačiau klimatui vis šiltėjant, erkės gali išlikti aktyvios visais metų laikais. Šiltuoju sezonu rizika rasti įsisiurbusią erkę padidėja, nes ant kūno lieka vis mažiau drabužių, daugiau laiko leidžiame gamtoje, sėdime ar gulime ant žolės ir pan. Vis dėlto, erkių galima aptikti ne tik miškingose vietovėse – šie padarai itin pamėgę ir miesto parkus bei kitas vietas, kur auga aukštesnė žolė.“

Pasekmės gali būti negrįžtamos
„Užsikrėtus erkiniu encefalitu, ligonį ima kamuoti į gripą panašūs simptomai: karščiavimas (temperatūra gali pakilti iki 38–39 °C), galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, nuovargis, silpnumas, šaltkrėtis. Taip pat galimas pykinimas ir / ar viduriavimas“, – sako V. Paplauskienė. Ji papildo, kad po savaitės simptomai gali išnykti, tačiau kai kuriems prasideda antroji, meningitine vadinama, ligos fazė. Jos metu žmogus vėl gali jausti kylančią temperatūrą, lydimą prieš tai buvusių negalavimų, taip pat sąmonės, koordinacijos sutrikimų ar netgi traukulių.
Pasak bendrosios praktikos slaugytojos, esant stipriausiai ligos formai pacientai susiduria su nugaros smegenų, nervų šaknelių arba nugaros nervų pažeidimo simptomais, tokiais kaip parezė (dalinis paralyžius, kuriam būdingas raumenų silpnumas), taip pat jutimo ir motorikos pažeidimais.
Suaugusiųjų mirštamumas nuo erkinio encefalito siekia 0,5–2 %. Tačiau, net ir pasveikus, daugeliu atveju pacientą kone visą gyvenimą lydi liekamieji reiškiniai – nuolat pasikartojantys galvos skausmai, rankų drebulys, miego sutrikimai ar padidėjęs jautrumas aplinkos dirgikliams.
Patikimiausia apsauga – skiepai
Susirgus erkiniu encefalitu, gali būti slopinami tik ligos simptomai, nes vaistų, veikiančių pavojingą virusą, nėra. Siekiant išvengti ligos bei jos komplikacijų, patikimiausia priemonė yra skiepai, kurių efektyvumas siekia net 98 %. Skiepytis geriausia žiemą arba ankstyvą pavasarį, kol erkės dar nėra tokios aktyvios, kad iki šiltojo sezono spėtų susidaryti imuniteto apsauga.

Susipažinti su Pilėnų klinikoje taikomomis skiepų kainomis galite ČIA.
Registracija telefonu: 8-37 330088; 8-37 337455